با سلام خدمت همه دوستان عزیز

مقاله ای که برای شما عزیزان تهیه دیدم در رابطه به نکات مبهم ساخت یک دهکده 9 یا 15 گندمیست
که البته برای سایر دهکده ها کاربرد داره . با کمی تغییر

البته که دوستان زیادی در این رابطه مطالب خوبی را قرار دادن و من هم قصد ندارم آنها را دوباره تکرار کنم.
ولی می خواهم مطالب جالب و کارامدی رو برای ساخت و حفظ دهکده جدید بیان کنم .
و با این پیشفرض شروع می کنم که شما مطالب سایر دوستان در این زمینه رو مطالعه کردید.

پیش نیازها برای ساخت دهکده جدید

منظور من از پیش نیازها اون چیزایی نیست که برای ساخت مهاجر و... لازم است. بلکه ملزوماتی ست که شما برای ساخت یک دهکده جدید باید مد نظر داشته باشید و در جایی هم عنوان نشده.
از جمله امنیت دهکده جدید که اصولا شما در هر منطقه ای که این دهکده را بنا کنید افرادی هستند که بدنبال تسخیر و یا غارت دهکده شما هستند. و البته تقریبا همه فکر می کنند که به محض این که مهاجرانشان ساخته شد می توانند یک دهکده دیگر داشته باشند غافل از این که این دهکده پس از بنا چه احتیاجاتی را به دنبال دارد.

قبل از فرستادن مهاجر شما باید ابتدا به فکر امنیت دهکده جدید خود باشید چون این دهکده از هیچگونه مصونیت برخوردار نیست(مانند حمایت از تازه واردین) و حتی افراد دیگر می تواند آن را تسخیر کرده و از آن خود ساخت.

به نظر من این پیش نیاز ها می توانند به این ترتیب باشند

1. سرانه تولید کافی یا غارت کافی برای تمامی منابع در دهکده مبدا برای ارسال به دهکده مقصد
2. به طبع داشتن بازرگان کافی برای ارسال این منابع
3. داشتن حداقل 100 نیروی تدافعی برای ارسال به دهکده جدید برای حمایت در برابر حملات دشمن
4. طلای کافی برای گسترش سریع منابع و ساختمان ها.
که البته بستگی به محل احداس دهکده جدید دارد. درصورتی که احتمال تهاجم زیاد باشد ممکن است به طلای زیادی نیاز باشد.
یا حتی در مناطق امن و دور از دسترس رقبا شاید نیازی به خرج طلا نباشد.
5. داشتن تدابیر (استراتژی) درست و منطقی برای شروع گسترش دهکده

در مورد نکات یک و 2 باید ارض کنم که دهکده 15 گندومی و حتی 9 گندومی فقط از نظر تولید گندوم در شرایت مطلوبی به سر می برد و از نظر دیگر منابع با رکودی وحشتناک مواجح خواهد بود.
در مورد نکته سوم که توضیح مناسب رو دادم و اما نکته 4 و 5
در مورد نکته 4 باید بگویم که اگر شما مجبور شوید دهکده دوم خود را در میان گرگ ها بنا کنید که در این صورت حتی دقیقه ها هم برای حفض دهکده جدید اهمیت بسزایی دارد. پس خرج طلا برای ساخت سریع ساختمان ها و ارتقاع منابع طی چند ساعت اول اهمیت و توجیه مناسبی خواهد داشت.

و نکته 5
در این مورد باید به این نکته اشاره کنم که اول از همه چرا شما باید دهکده 15 گندومی داشته باشید.
توجه کنید که شما در هر دهکده منابع را فقط می توانید تا سطح 10 ارتقا دهید که در این مورد فقط پایتخت مستثنی می باشد.
پس به طبع سرانه تولید منابع از جمله گندم در حد خواصی باقی می ماند (در حد پایینی). داشتن ارتش بزرگ در آخر بازی یک نکته بسیار کلیدیست و این که شما با چه تعداد سرباز بتوانید به رقیبان خود حمله کنید اهمیت فوق العاده ای دارد.
توجه داشته باشید که ترکیب ارتش دهکده های مختلف حتی اگر همه آنها متعلق به یک بازیکن باشد امکانپذیر نیست و این که یک ارتش 2000 نفری بیش از دو برابر دو یک ارتش 1000 نفری قدرت دارد.
و داشتن یک ارتش بزرگ برای یک دهکده مستلزم سرانه تولید بالای گندم می باشد(حداقل به تعداد غذای مصرفی سربازان). که قطعا سرانه تولید گندم یک دهکده 15 گندمی خیلی بیشتر از یک دهکده 6 گندمی است.

و دیگر اینکه دهکده های 15گندمی خوب خیلی کمیاب است و اول بازی زود تسخیر می شوند. دهکده های 9 گندمی همیشه در اولویت دوم قرار داره و در شرایطی تاسیس می شه که :

1. شما نتوانید یک دهکده 15 گندمی مناسب پیدا کنید.
2. شما در تامین منابع دهکده 15 گندمی مشکل داشته باشید ( در شرایط جنگ و ... ) یا این که نتوانید دهکده ی معمولی در نزدیکی آن به عنوان دهکده پشتیبانی تاسیس کنید.

خوب با روشن شدن این مسائل بپردازیم به تدبیر مناسب برای ساخت و محافظت از یک دهکده جدید

همانطور که توضیح دادم سرانه تولید منابع غیر گندمی در یک دهکده 15 گندمی بسیار ناچیز است و هرگز نمی تواند منابع مورد نیاز برای رشد دهکده و همینطور ساخت سرباز به تعداد زیاد را تامین کند. پس به شدت به تولید و ارسال این گونه منابع از دهکده های هم جوار خود نیازمند است. و ارسال این منابع بدون داشتن بازار امکان پذیر نیست. بنابراین پس بازار یک نقطه ضعف خیلی بزرگ برای یک دهکده 15 گندمی محسوب می شود.
در وهله ی بعد داشتن فضای کافی برای دریافت نیروی کمکی مطرح است که با ارتقاء سریع گندم زار ها مسئله مشکل سازی محسوب نمی شود چون در سطح یک برای همه گندمزارها شما فضای کافی برای 75 نیرو را خواهید داشت.
به نظر من بعد از ساخت دهکده ساخت و سازها باید به این ترتیب باشد

1 و 2. ساخت انبار و انبار گندم
3. ارسال منابع به دهکده جدید
4. همه گندمزارها سطح 1
5. ارسال نیروی کمکی به تعداد 50 تا
6. گندمزارها سطح 2
7. ارسال 50 نیروی کمکی دیگر
هم اکنون دهکده شما در امنیت نسبی بسر می برد.
البته در این بین شما می توانید دیوار دهکده را هم ارتقا دهید که خود کمک بیشتری به امنیت دهکده می کند. ولی تا هنگامی که برای دهکده جدید قصر نسازید (پایتخت نکنید) احتمال تسخیر آن بدست بقیه بازیکنان زیاد می باشد. بعضی ها فکر می کنند که خوب اگر قصر را در دهکده دوم ساختیم دهکده اول چه می شود. در این مورد باید بگم که جای نگرانی نیست چون دهکده اول به اندازه ای توسعه یافته است که بتواند از خود محافظت کن و چون ارزش بالایی ندارد (مانند دهکده 15 گندمی چون دهکده های 6 گندمی در همه جای نقشه به تعدد یافت می شوند) و فتح آن کملا بیهوده است و با وجود اقامتگاه هم حمله به آن فقط هذینه زیادی را به دشمن تحمیل می کند. پس ساخت قصر در دهکده اول کار بیهوده ای است.
و این که ساخت قصر در دهکده 15 گندمی امکان ساخت ارتش چند ده هزار نفری را برای شما فراهم می کند.


و اما
دهکده 15 گندمی آنهم به عنوان پایتخت به منابع بسیار زیادی نیاز دارد (همانطور که در مطالب بالا ذکر شد). پس در این جا شما باید دهکده دوم و حتی سوم خود را به صورت 5 چوبی (برای رومی ها 5 آهنی) و 5 خشتی در نزدیکترین مکان ممکن به دهکده 15 گندمی تاسیس کنید (دهکده های پشتیبانی نیاز به سرانه تولید بالای گندم ندارند. پس نباید یک دهکده 9 یا 15 گندمی را برای پشتیبانی انتخاب کرد). بیشتر بازیکنان کهنه کار آنها را دقیقا کنار دهکده 15 گندمی تاسیس می کنند تا در عرض چند دقیقه بتوانند منابع مورد نیاز را به دهکده 15 گندمی برسانند (برای پایتخت تا 3 دهکده پشتیبانی هم توصیه می شود).
ولی ساخت دهکده دوم دقیقا کنار دهکده 15گندمی را زیاد توصیه نمی کنم چون که باید به هر دهکده حداقل یک سرزمین متروکه برسد تا سرانه تولید هر چه بیشتر بالا رود. مگر این که دهکده 15 گندومی را طوری انتخاب کرده باشید که تعداد زیادی سرزمین متروکه در اطراف آن وجود داشته باشد.

و اما مطالب جزئی در باب چگونگیه حمله به یک دهکده 15 گندمی و حتی تسخیر آن

در این مورد باید ارض کنم که شما باید بدانید چکارهایی نباید انجام دهید. مثلا نباید به صورت تکی به این نوع دهکده ها حمله کرد چون معمولا از آنها پشتی بانی خوبی بعمل می آید و از روی جمعییت نمی توان به تعداد سربازهای موجود در آنجا پی برد زیرا که ارتقاع گندمزارها تا سطح 5 هیچ مصرف گندمی (افزایش جمعییت) را به دنبال ندارد. و ممکن است این نوع دهکده ها جمعییتی در حدود 30 نفر داشته باشند با لشکری به بزرگی 500 سرباز(منظورم از سرباز کلیه)
و یا این که بیهوده ترین کار در حمله به این دهکده ها تهاجم به مزارع و محصولاتشان است ( با منجنیق و...).چون سرانه تولید برای گندم آنقدر بالاست که شما به تخریب یک گندمزار نمی توانید کاری از پیش ببرید.
توجه کنید که پایتخت را نمی شود فتح و تسخیر کرد. ولی می شود آسیب زیادی به آن وارد کرد.
همان طور که در مطالب بالا بیان کردم بزرگترین نقطه ضعف این نوع دهکده ها نیاز شدید به بازار و حمایت دهکده های هم جوار است(البته این نکته رو باید تذکر بدهم که این مطلب در اول ساخت یه دهکده بیشتر صادق است و بعد ها آن دهکده می تواند به منابعی که غارت می کند تا حد قابل قبولی تکیه کند -نه در مدت زمان طولانی). پس حمله کردن به این نقطه ضعف بزرگ یعنی حامی این دهکده یه راه حل خوب بشمار می آید. چون معمولا از طرف یک دهکده 6 گندمی (بخصوص در اول بازی) حمایت می شوند و یک دهکده 6 گندمی نیروی محافظ زیادی در اختیار ندارند. تخریب بازار یک نکته بسیار ضروری در این زمینه است چون مانع ارسال منابع به دهکده جدید می شود.
و بعد وقتی دهکده حامی را از پای در آوردیم حالا کافیست طی چند موج همراه با سناتور یا حتی منجیق + قهرمان به آنجا حمله کنید. البته این کار را باید به صورت دسته جمعی انجام دهید (با اعضای اتحادیه خود).
و باید تذکر بدهم که یک دهکده 15 گندمی فقط و فقط بدرد یک پایگاه نظامی برای حمله و غارت می خورد. پس حمله به یک دهکده 15 گندمی با جمعیت بالا تازه اگر پایتخت نباشد باز هم کاری بس بیهوده ایست چون به چندین هزار نیروی تهاجمی احتیاج خواهد داشت. مگر این که توجیه مناسب برای این کار را داشته باید مثلا امکان ساخت ارتش بزرگ را به دشمن ندهید و یا این که دهکده 15 گندمی دشمن داری شرایتی خوبی از جمله داشتن 3 سرزمین متروکه 50% گندمی در اطراف خود برخوردار باشد.


مسایل متفرقه

توجه داشته باشید که هر دهکده 15 گندمی با ارزش نیست و فقط ارزش دهکده 15 گندمی را بر اساس تعداد سرزمین متروکه 25% یا50% گندمی اطرافش تعیین می کنند (برای یک دهکده 15 گندمی فقط سرزمین های متروکه درصد گندمی اهمیت دارد). توجه کنید که فقط سه سرزمین متروکه را می شود برای دهکده خود تسخیر کرد. پس اینجا 2 تا 50% گندمی تو 7*7 دهکده خیلی بهتر از 3تا 25% گندمی در همان محدوده است.

حداکثر سرانه ی تولید گندم یک دهکده به این صورت محاسبه می شود

100% میزان تولید خود دهکده + (آسیاب + نانوایی) 50% +25% پلاس + حداکثر 150% سرزمین های متروکه = 325 % = حداکثر ضریب افزایش تولید دهکده

البته پیدا کردن 3 تا سرزمین متروکه 50% گندمی در یک منطقه 7*7 واقعا بعید به نظر می رسد. آنهم کنار یک دهکده 15 گندمی-ارزش چنین دهکده ای به اندازه 3 دهکده 15 گندمی معمولی می باشد-

برای مثال سرانه تولید یک دهکده 15 گندمی برای سطح 19 همه مزارع گندم 45000 می باشد که با استفاده از معادله بالا به رقم 146250 برای سطح 19 گندمزارها می رسیم. توجه داشته باشید که یک لشکر 140،000 نفری حتی در آخر بازی یک قدرت مطلق محسوب می شود و از پا درآوردن آن کاری بسیار دشوار خواهد بود.